„Winnicę Korol”

założył w 2010 roku Mikołaj Korol, właściciel gospodarstwa ekologicznego w miejscowości Mielnik nad Bugiem, położonym w południowej części województwa podlaskiego na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, na południowej stronie rzeki Bug obok Podlaskiego Parku Krajoznawczego przełomu Bugu. Winnica Korol zwana również jako Winnica Mielnik od wschodu graniczy z Górą Uszeście wchodzącą w skład Rezerwatu Przyrody o unikalnej roślinności i mikroklimacie. Na Górze Uszeście panuje osobliwy mikroklimat, w którym powstała osobliwa fauna i flora odpowiadająca azjatyckiej przyrodzie. Gmina Mielnik ma charakter letniskowo-wypoczynkowy . Bogactwem Mielnika obok przyrody i wyjątkowego klimatu są kopalnia kredy i gorące źródła lecznicze wody.

Właściciel „Winnicy Korol” o sobie:

Pierwsze 20 winorośli posadziłem w 1995 roku w otoczeniu domu. Winiarstwem owocowym zafascynowałem się już 35 lat temu wytwarzając wino w warunkach domowych. Prowadząc gospodarstwo rolne (w tym sad) w sposób ekologiczny położone w malowniczej miejscowości Mielnik nad Bugiem oceniłem, że mogę uprawiać profesjonalnie szlachetne odmiany winogron na zboczach mojej rolniczej działki w ilości znacznie większej niż dotychczas. Specyficzny klimat Mielnika i żyzna ziemia uroczyska Popław wskazywały że winnica może być atrakcją co do jakości winogron jak i turystyczną w tym uroczym zakątku Polski. W 2011 roku posadziłem więc 900 sadzonek szczepionych winorośli sprowadzonych z Niemiec. Rośliny przyjęły się znakomicie i wyrosły ponad oczekiwaną wysokość. Gleba bogata w składniki odżywcze i wilgoć płynąca z góry Uszeście nawet w bardzo suche lato daje gwarancję na dobre zbiory winogron i wysoką zawartość cukru w owocach. Dalsze nasadzenia nastąpiły w 2012, 2013, 2014 i 2015 roku. Aktualnie winnica zajmuje powierzchnię 2 ha. Planowane są nasadzenia w latach następnych. Pierwsze wyprodukowane wina z tej winnicy w 2012 r. były bardzo obiecujące, bogate w oryginalne aromaty. Aktualnie w sprzedaży są wina z roczników bardzo udanych 2015 i 2016. Została wybudowana również nowoczesna winiarnia jako zaplecze dla tej winnicy pod produkcję i magazynowanie win wraz z pomieszczeniem do ich degustacji. W 2012 ukończyłem studia podyplomowe z enologii na Uniwersytecie Jagielońskim.
Mgr inż. Mikołaj Korol
Adres do korespondencji: 17-307 Mielnik ul. Popław 3,
tel. 604273338 winnicakorol@gmail.com

Zwiedzanie winnicy i degustacja win

Koneserom polskich  win i tym, którzy o winie dopiero co chcą czegoś  dowiedzieć się i zasmakować , oferujemy zwiedzanie winnicy i winiarni oraz degustację produkowanych  w Winnicy Mielnik win. Naszych  gości oprowadzamy po winnicy ,  opowiadamy jak  powstała , jakie uprawiamy odmiany winorośli ,sposoby pielęgnacji  winorośli  i  winifikacji oraz osiągnięcia Winnicy Korol  w jakości  produkowanych   win.

Sezonowo oferujemy udział w pracach związanych z uprawą, prowadzeniem i pielęgnacją winorośli oraz w winobraniu.

W Winnicy Korol w Mielniku  można spróbować wszystkich naszych win. W tym sezonie oferujemy degustację win dostępnych w sprzedaży.

Zwiedzanie winnicy wraz z degustacją trwa ok. 2,0 godziny.

Cennik:

Zwiedzanie winnicy i winiarni wraz z degustacją naszych 4 wybranych win, podczas których podajemy regionalne sery zagrodowe typu „korycińskie”  40 zł/osobę dla grupy minimum 5 ludzi. Dla grupy mniejszej niż 5 osób  koszt  wizyty dla grupy 200 zł. 

Prosimy o wcześniejsze ustalenie pod  nr tel. 604273338

 

Nocleg na winnicy

Istnieje możliwość zakwaterowania na winnicy i obok do 20 osób  w pokojach dwuosobowych. Do dyspozycji są  kuchnie wraz z lodówkami  i łazienki z prysznicami. Koszt 1 pokoju dwuosobowego 100 zł/dobę  Możliwość  zorganizowania śniadań w przypadku grupy turystów.. Szczegóły i koszt do ustalenia – konieczny kontakt telefoniczny pod nr 604273338. 

W przypadku większych grup pomagamy zorganizować nocleg w pobliskich hotelach i gospodarstwach agroturystycznych..

Dodatkowe atrakcje

Wieczory spędzić można przy ognisku lub grillu  obok  pięknie urządzonego (8 arów) stawu  w otoczeniu kwitnących  krzewów ogrodowych i starego sadu. Można też spędzić  wieczór z lampką wina  na tarasie winiarni podziwiając panoramę Mielnika ,zbocza porośnięte kolorowymi  krzewami i przepiękny zachód słońca. Możliwe jest także spożywanie lokalnych produktów , których w tym regionie nie brakuje.

Winnica  w Mielniku jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pobliskich zabytkowych miejsc jak Sanktuarium Prawosławne w Grabarce , ruiny średniowiecznych grodów i zamków jak Drohiczyn, Mielnik i Niemirów. Mielnik posiada dobrze urządzona infrastrukturę  do rekreacji sportowej  jak ścieżki rowerowe , spływ kajakami po Bugu, wędkarstwo czy wycieczki piesze.

Galeria zdjęć