„Winnicę Korol”

założył w 2010 roku Mikołaj Korol, właściciel gospodarstwa ekologicznego w miejscowości Mielnik nad Bugiem, położonym w południowej części województwa podlaskiego na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, na południowej stronie rzeki Bug obok Podlaskiego Parku Krajoznawczego przełomu Bugu. Winnica Korol zwana również jako Winnica Mielnik od wschodu graniczy z Górą Uszeście wchodzącą w skład Rezerwatu Przyrody o unikalnej roślinności i mikroklimacie. Na Górze Uszeście panuje osobliwy mikroklimat, w którym powstała osobliwa fauna i flora odpowiadająca azjatyckiej przyrodzie. Gmina Mielnik ma charakter letniskowo-wypoczynkowy . Bogactwem Mielnika obok przyrody i wyjątkowego klimatu są kopalnia kredy i gorące źródła lecznicze wody.

Właściciel „Winnicy Korol” o sobie:

Pierwsze 20 winorośli posadziłem w 1995 roku w otoczeniu domu. Winiarstwem owocowym zafascynowałem się już 35 lat temu wytwarzając wino w warunkach domowych. Prowadząc gospodarstwo rolne (w tym sad) w sposób ekologiczny położone w malowniczej miejscowości Mielnik nad Bugiem oceniłem, że mogę uprawiać profesjonalnie szlachetne odmiany winogron na zboczach mojej rolniczej działki w ilości znacznie większej niż dotychczas. Specyficzny klimat Mielnika i żyzna ziemia uroczyska Popław wskazywały że winnica może być atrakcją co do jakości winogron jak i turystyczną w tym uroczym zakątku Polski. W 2011 roku posadziłem więc 900 sadzonek szczepionych winorośli sprowadzonych z Niemiec. Rośliny przyjęły się znakomicie i wyrosły ponad oczekiwaną wysokość. Gleba bogata w składniki odżywcze i wilgoć płynąca z góry Uszeście nawet w bardzo suche lato daje gwarancję na dobre zbiory winogron i wysoką zawartość cukru w owocach. Dalsze nasadzenia nastąpiły w 2012, 2013, 2014, 2015 i 2017 roku. Aktualnie winnica zajmuje powierzchnię 6 ha. Pierwsze wyprodukowane wina z tej winnicy w 2012 r. były bardzo obiecujące, bogate w oryginalne aromaty. Aktualnie w sprzedaży są wina z roczników bardzo udanych 2018, 2019 i 2020. Została wybudowana również nowoczesna winiarnia jako zaplecze dla tej winnicy pod produkcję i magazynowanie win wraz z pomieszczeniem do ich degustacji. W 2012 ukończyłem studia podyplomowe z enologii na Uniwersytecie Jagielońskim.Mgr inż. Mikołaj KorolAdres do korespondencji: 17-307 Mielnik ul. Popław 3,tel. 604273338 winnicakorol@gmail.com

Zwiedzanie winnicy i degustacja win

Koneserom polskich  win i tym, którzy o winie dopiero co chcą czegoś się dowiedzieć i zasmakować , oferujemy zwiedzanie winnicy i winiarni oraz degustację produkowanych  w Winnicy Korol win. Naszych  gości oprowadzamy po winnicy ,  opowiadamy jak  powstała , jakie uprawiamy odmiany winorośli ,sposoby pielęgnacji  winorośli  i  winifikacji oraz osiągnięcia Winnicy Korol  w jakości  produkowanych   win.

Sezonowo oferujemy udział w pracach związanych z uprawą, prowadzeniem i pielęgnacją winorośli oraz w winobraniu.

W Winnicy Korol w Mielniku  można spróbować wszystkich naszych win. W tym sezonie oferujemy degustację win dostępnych w sprzedaży.

Zwiedzanie winnicy wraz z degustacją trwa ok. 1,5 godz.

Cennik:

Oferujemy grupowe zwiedzanie winnicy wraz  z degustacją 3 wybranych win dla co najmniej 10 –ciu osób  w cenie 40 zł netto/osobę.(bez przekąsek)
Wymaga to uzgodnienia na kilka dni przed wizytą drogą e-mailową na adres: winnicakorol@gmail.com lub telefonicznie pod nr 604273338.
W wyjątkowych przypadkach przyjmujemy grupy poniżej 10 osób  w soboty lub niedziele za łączną kwotę dla tej grupy : 2 osoby-250 zł, 4 osoby-280 zł, 6 osób-320 zł, 8 osób-360 zł (przy degustacji 3 win). Dzieci powyżej 6 lat 10 zł za osobę za zwiedzanie winnicy w towarzystwie opiekunów. Istnieje możliwość za dodatkową opłatą  dla grup powyżej 20 osób podania  do wina “deski” serów regionalnych lub wędlin po uzgodnieniu z właścicielem winnicy.
Prosimy o uzgadnianie tych degustacji na kilka dni przed wizytą, ze względu na duże zaangażowanie pracą w winnicy.”

Dla grupy poniżej 10 osób pomagamy w zorganizowaniu noclegu.

Dodatkowe atrakcje

Wieczory spędzić można przy ognisku lub grillu  obok  pięknie urządzonego (8 arów) stawu  w otoczeniu kwitnących  krzewów ogrodowych i starego sadu. Można też spędzić  wieczór z lampką wina  na tarasie winiarni podziwiając panoramę Mielnika ,zbocza porośnięte kolorowymi  krzewami i przepiękny zachód słońca. Możliwe jest także spożywanie lokalnych produktów , których w tym regionie nie brakuje.

Winnica  w Mielniku jest również doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pobliskich zabytkowych miejsc jak Sanktuarium Prawosławne w Grabarce , ruiny średniowiecznych grodów i zamków jak Drohiczyn, Mielnik i Niemirów. Mielnik posiada dobrze urządzona infrastrukturę  do rekreacji sportowej  jak ścieżki rowerowe , spływ kajakami po Bugu, wędkarstwo czy wycieczki piesze.

Galeria zdjęć